Karolina Jabłońska (ur. 1991) jest absolwentką Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, a obecnie doktorantką tej uczelni. Tworzy charakterystyczne, dekoracyjne obrazy o nasyconym kolorycie, w których egzotyczne fauna i flora składają się na kompozycje zaczerpnięte od starych mistrzów, a motywy inspirowane folklorem i sztuką naiwną zamknięte są płynnym konturem w stylu art déco.

Znalazła się w finale 42. Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”. Na swoim koncie ma także nominację do nagrody Uniwersytetu Artystycznego w Poznaniu „Nowy obraz – nowe spojrzenie” oraz III miejsce w II ogólnopolskim konkursie malarskim „Malarstwo językiem uniwersalnym”.

Oprócz twórczości malarskiej, Jabłońska zajmuje się badaniem sztuki naiwnej regionu Małopolski. Archiwizuje, a następnie opracowuje materiały dotyczące zapomnianych twórców ludowych, przywracając ich dorobek historykom sztuki.

Od 22 października trwa „Maronka” – wystawa indywidualna Jabłońskiej w BWA w Tarnowie, kuratorowana przez Ewę Łączyńską-Widz. Można ją oglądać do 22 listopada.