Tomek Baran (ur. 1985) – absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Laureat Strabag ArtAward za rok 2013, finalista Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Eugeniusza Gepperta i Biennale Malarstwa „Bielska Jesień”.

Do malowania używa farb przemysłowych, sprejów i lakierów, tworząc monochromatyczne płótna, w których rzeczywistość odbija się i deformuje jednocześnie. Przekształca obrazy w obiekty, rozpinając je na krzywoliniowych blejtramach. Wyklucza przy tym jakikolwiek mimetyzm i referencyjność względem świata pozamalarskiego, centrum swoich zainteresowań czyniąc wyabstrahowaną formę.

Jego prace prezentowane były na najważniejszych krajowych wystawach zbiorowych ostatnich lat: „Co widać. Polska sztuka dzisiaj” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i „Czysta formalność” w Galerii Labirynt w Lublinie. Wśród ważniejszych wystaw solowych w jego dorobku wymienić należy „Akcję rewaloryzacji abstrakcji” w Galerii F.A.I.T. w Krakowie, „Wdech” w Galerii MD_S we Wrocławiu, „Światło/czułe” w Bunkrze Sztuki w Krakowie, „Minus Malarstwo” w Galerii Le Guern w Warszawie i „Spiegel im Spiegel” w Centrum Aktywności Twórczej w Ustce.