Ryszard Woźniak (ur. 1956) – malarz, performer, teoretyk sztuki, pedagog. Absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni prof. Stefana Gierowskiego. Wieloletni profesor malarstwa Uniwersytetu Zielonogórskiego, wychowawca m.in. Basi Bańdy i Przemka Mateckiego. Współzałożyciel i współtwórca najważniejszej grupy artystycznej Polski lat 80. – Gruppy – oraz uczestnik niemal wszystkich jej działań i wystaw.

Malarstwo Gruppy kojarzone jest z nurtem europejskiego neoekspresjonizmu lat 80., z charakterystyczną dla niego mocną plamą, dynamiczną kompozycją, dysharmonijnym kontrastem  barwnym i symbolicznym skrótem. W obrębie tematyki obrazy Gruppowiczów często odnosiły się do bieżących wydarzeń politycznych i realiów życia w okresie stanu wojennego. Z czasem jednak wachlarz tematów, poruszanych przez Woźniaka, rozszerzał się m.in. o wątki religijne, filozoficzne i metaartystyczne.

Jego prace znajdują się w najbardziej wpływowych kolekcjach sztuki w Polsce, m.in. w Muzeum Narodowym w Warszawie, Muzeum Narodowym w Krakowie, Narodowej Galerii Sztuki Zachęta, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Śląskim w Katowicach, Kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING, Kolekcji Banku BPH i wielu innych.