Krzysztof Maniak (ur. 1990) – artysta wizualny, performer, autor wideo, fotografii i obiektów. Absolwent Wydziału Intermediów oraz student studiów doktoranckich Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.

Laureat „Talentów Trójki 2013” oraz 14. edycji konkursu „Artystyczna Podróż Hestii”. Otrzymał także nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, wyróżnienie na Biennale Sztuki Młodych „Rybie Oko 7” oraz stypendium Twórcze Miasta Krakowa.

Swoje prace pokazywał na wystawach indywidualnych: „Przypomina mi się śnieg” w galerii BWA Warszawa, „30 sekund wiszenia na gałęzi zanim pękła” w BWA w Katowicach, „Rysy” w Galerii Dwie Lewe Ręce w Katowicach oraz „Zatrzymane” w Bałtyckiej Galerii Sztuki Współczesnej w Słupsku. Brał także udział w licznych wystawach zbiorowych, w tym m.in.: „Co widać. Polska sztuka dzisiaj” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, „Into the Country” w Salt Ulus w Ankarze czy „Mocne stąpanie po ziemi” w BWA w Katowicach i Tarnowie.

Twórczość Maniaka nawiązuje do tradycji sztuki ziemi i konceptualizmu lat 60 i 70. Zajmują go efemeryczne aspekty sztuki, a swoje działania opiera o proste gesty, wykonywane w prozaicznym polskim pejzażu: toruje sobie drogę wśród gałęzi i krzewów, mierzy własnym ciałem odległości między pniami drzew czy, tworząc geometryczne układy para-choreograficzne, niepostrzeżenie wtapia się w krajobraz.