Piotr Janas (ur. 1970) – Malarz. Studiował na Wydziale Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie, w pracowni Jerzego Tchórzewskiego.

Przez wielu uważany jest za pierwszego wśród „zmęczonych rzeczywistością” – grupy malarzy polskich debiutujących w pierwszej dekadzie XXI w., których prace wskazywały na wyraźne inspiracje surrealizmem i abstrakcją lat 50. i 60., odcinając się jednocześnie od charakterystycznego dla lat 90. postulatu społecznego zaangażowania sztuki.

W pracach Janasa pierwiastek abstrakcyjny uzupełniają elementy realistyczne, a oddana działaniu przypadku materia malarska porządkowana jest przez geometryczne podziały. Kojarzące się z narządami, wydzielinami ciała, poszarpanymi tkankami kształty mają konfundować widza, wywołując przyjemność i obrzydzenie jednocześnie. Ich wyrafinowana forma sąsiaduje z ironicznie traktowaną estetyką kiczu.

Wystawy indywidualne Janasa prezentowane były m.in. przez współpracujące z artystą galerie: Fundację Galerii Foksal z Warszawy, Bortolami Gallery z Nowego Jorku czy berlińską Galerie Giti Nourbakhsch. Jego prace pokazywano także m.in. podczas Biennale w Wenecji w 2003 roku oraz w ramach wystaw zbiorowych, takich jak m.in. „Flesh at War with Enigma” w Kunsthalle w Bazylei, „Infinite Painting – Contemporary Painting and Global Realism” w Centro d’Arte Contemporanea w Codroipo czy „Malarstwo polskie XXI wieku” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.