Agnieszka Brzeżańska

Agnieszka Brzeżańska (ur. 1972) – malarka, fotografka, twórczyni wideo związana m.in. z Marlborough Gallery w Londynie i Vera Munro Gallery w Hamburgu.

Tworzy abstrakcyjne płótna, charakteryzujące się specyficzną, synkretyczną symboliką. W jej pracach formy inspirowane obrazami mikroskopowymi splatają się z astronomicznymi mapami, często w ezoterycznym lub mitologicznym kontekście.

Brzeżańska ma na swoim koncie stypendium prestiżowego programu DAAD (The Berliner Künstlerprogramm – Artists in Berlin Program), którym uhonorowani byli m.in. Wojciech Fangor, Roman Opałka, Zbigniew Herbert, Stanisław Lem czy Krzysztof Penderecki. Na jej CV składają się także liczne wystawy zbiorowe i indywidualne w najważniejszych instytucjach artystycznych na całym świecie. Bob Nickas, legendarny nowojorski kurator i krytyk sztuki, poświecił jej twórczości osobny rozdział w książce uznawanej za biblię sztuki abstrakcyjnej –  „Painting Abstraction: New Elements in Abstract Painting”.

W Polsce obrazy Brzeżańskiej prezentowane były m.in. na wystawie indywidualnej „Ziemia rodzinna”, w Muzeum Współczesnym we Wrocławiu czy podczas wystaw w galerii Aleksander Bruno w Warszawie.