Alina Szapocznikow

Alina Szapocznikow (ur. 1926, zm. 1973) – rzeźbiarka. Jedna z największych legend sztuki polskiej. W oparciu o doświadczenie wojennej traumy i późniejszej choroby wykształciła oryginalny język organicznych form, tworzonych w nietypowych i redefiniujących pojęcie rzeźby materiałach, jak poliuretan, poliester, żywice syntetyczne.

Od kilku lat trwa wielki renesans twórczości Szapocznikow, której archiwami opiekuje się Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie. W 2009 roku jej dorobek zestawiono, w ramach wystawy „Niezgrabne przedmioty”, z pracami Marii Bartuszovej, Louise Bourgeois, Pauliny Ołowskiej, Evy Hesse i Pauliny Boty. Pierwszą z retrospektyw, podczas których prace rzeźbiarki prezentowane były międzynarodowej publiczności, była „Sculpture Undone 1955-1972” w Centrum Sztuki Współczesnej WIELS w Brukseli. Wystawę zaprezentowało następnie Metropolitan Museum w Nowym Jorku, sytuując Polkę w perspektywie globalnej czołówki najważniejszych artystek współczesnych.

W 2014 roku miała miejsce wystawa „Body Traces” – pierwsza prezentacja twórczości Szapocznikow w Izraelu. W kraju tymczasem poświęcono jej szereg konferencji i publikacji, w tym biografię „Ferwor” i wybór korespondencji z mężem, Ryszardem Stanisławskim.