Aneta Grzeszykowska

Aneta Grzeszykowska (ur. 1974) – jedna z najbardziej uznanych artystek polskich posługujących się fotografią. Od 1999 roku we współpracy artystycznej z Janem Smagą.

Jej twórczość oscyluje wokół problemów obecności i jej braku, statusu ciała, tożsamości i społecznej persony. Często odwołuje się do kanonu sztuki powojennej, powtarzając na przykład kultowy cykl „Untitled Film Stills” Cindy Sherman lub reinterpretując film „At Land” Mai Deren. W cyklu fotograficznym „Album” usunęła swoją sylwetkę z archiwów zdjęć rodzinnych. W ramach pendant do „Albumu” stworzyła iluzyjne wizerunki nieistniejących osób, zawarte w cyklu „Portrety”. Obok fotografii, do jej najbardziej znanych prac należy zaliczyć lalki szyte dla córki Franciszki, będące przedstawieniami dziewczynki w kolejnych etapach życia, tworzonymi jednak zawsze „na wyrost”, jako prognozy na przyszłość, niebędące portetami w dosłownym tego słowa znaczeniu.

W 2014 roku otrzymała „Paszport Polityki” w kategorii „Sztuki wizualne”.

Jej prace znajdują się w kolekcjach m.in. Solomon R. Guggenheim Museum w Nowym Jorku, San Francisco Museum of Art, Rubell Family Collection w Miami, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Zachęty Narodowej Galerii Sztuki w Warszawie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING w Warszawie.