Edmund Okstom

Edmund Okstom (ur. 1991) – malarz-samouk. Absolwent kulturoznawstwa Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie. Finalista XII Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Eugeniusza Gepperta i laureat przyznawanej w jego ramach nagrody rektora Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.

Obrazy Okstoma charakteryzują się klasycznym warsztatem oraz zawężoną paletą barw, budzącą skojarzenia z szeroko rozumianą stylistyką noir. Zaciągając dług u XIX-wiecznych romantyków, artysta nie stroni od równoległych nawiązań do ikonografii współczesnej popkultury, w tym m.in. filmów Davida Lyncha czy horrorów klasy B .

Od 2012 roku brał udział w wystawach zbiorowych, takich jak m.in. „GÖTTERDÄMMERUNG” w Galerii U we Wrocławiu, „POCO Sztuka w Agorze?” w Galerii CK Agora we Wrocławiu, „Autoportret – lustro i inne wspomnienia” w Galerii Białej w Lublinie, „Przejścia Graniczne” w Galerii 13 Muz w Szczecinie czy „Biała Łódź” w Galerii Manhattan w Łodzi. Latem 2016 znalazł się na liście twórców prezentowanych w ramach kuratorowanej przez Roberta Kuśmirowskiego wystawy „KREW-WERK” w warszawskiej Fundacji Galerii Foksal.