Ewa Partum

Ewa Partum (ur. 1945) – nestorka polskiego konceptualizmu i sztuki feministycznej. Na jej dorobek składają się liczne akcje, performanse, filmy, fotografie i poematy, które wywarły ogromny wpływ na młodszych twórców, w szczególności – artystów krytycznych, wyznaczających pole sztuki polskiej lat 90.

Już od wczesnych lat 70. jej prace prezentowane były na wystawach sztuki konceptualnej na całym świecie, m.in. podczas „Prospectiva 74” w Sao Paulo w 1974 roku czy „Mail Art ‘75” w Buenos Aires w 1975 roku. Równolegle związana była z czołówką polskich galerii tamtego czasu, działając i wystawiając m.in. w Galerii Współczesnej w Warszawie, Galerii Repassage w Warszawie, Galerii EL w Elblągu czy Galerii Labirynt w Lublinie.

Od 2001 roku regularnie przypomina się jej twórczość w ramach retrospektyw, m.in. w Badisher Kunstverein w Karlsruhe, Instytucie Sztuki Wyspa w Gdańsku, Muzeum Narodowym w Warszawie, ms2 w Łodzi i Galerii Aleksander Bruno w Warszawie. W roku 2006 miała miejsce jej najbardziej prestiżowa wystawa indywidualna w Hali Turbin w Tate Modern w Londynie.