Magdalena Karpińska

Magdalena Karpińska (ur. 1984) – absolwentka Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Dyplom uzyskała w pracowni prof. Jarosława Modzelewskiego.

Cechą charakterystyczną jej prac, wykonywanych w czasochłonnej technice tempery jajowej, jest stałe balansowanie na granicy mimetyzmu i abstrakcji. Artystka problematyzuje proces postrzegania, traktując zaczerpnięty ze świata natury detal jako rodzaj rebusu czy zagadki wizualnej. Płótnom Karpińskiej często towarzyszy osobisty, nostalgiczny rys, obecny na mocy skojarzeń z estetyką starych pamiętników czy albumów rodzinnych.

W 2011 roku znalazła się w finale Ogólnopolskiego Konkursu Malarskiego im. Eugeniusza Gepperta. Od tamtej pory brała udział w licznych wystawach zbiorowych, w tym „Procedures For The Head. Polish Art Today” w Kunsthalle w Bratysławie, jak również indywidualnych, m.in. „Nie tak strzyżono szpalery” w Galerii Czarna w Warszawie, „Trwałe rzeczy” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie czy „Oko” w galerii Starter w Warszawie.