Mateusz Szczypiński

Mateusz Szczypiński (ur. 1984) jest absolwentem Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest także historykiem sztuki, a jego praktykę artystyczną nazwać można niekończącym się dialogiem z tradycją malarstwa i pracami wielkich mistrzów. Namiętnie dekonstruuje ikony sztuki europejskiej, umieszczając je w nowych, surrealistycznych kontekstach. Posługuje się przy tym techniką kolażu, łącząc ją z malarstwem olejnym.

Prace Szczypińskiego prezentowane były na licznych wystawach zbiorowych, w tym „Po co jest sztuka?” w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie, „Palindrom” w Państwowej Galerii Sztuki w Sopocie czy „#naukaczytania” w Galerii Słodownia w Poznaniu, jak również podczas wystaw indywidualnych: „Czy umiesz się ogolić” w Galerii Lokal_30 w Warszawie, „Our Matters” w Parrotta Contemporary Art w Stuttgarcie, „Kurz w oku” w Galerii Dwie Lewe Ręce w Katowicach i innych.

Jego obrazy cieszą się dużą popularnością wśród kolekcjonerów i galerzystów, czego dowodem jest stała obecność w „Kompasie Młodej Sztuki” i na targach międzynarodowych, takich jak ARCO w Madrycie czy Viennafair w Wiedniu.