Olaf Brzeski

Olaf Brzeski (ur. 1975) – absolwent Wydziału Rzeźby Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Zajmuje się rzeźbą, instalacją, filmem i rysunkiem. Głównym tematem jego prac jest postać ludzka – w jej wymiarze fizycznym, jak i psychologicznym czy emocjonalnym. W swoich przedstawieniach artysta nie stroni od niezwykłości, wprowadza zaburzenia skali, deformacje, spękania i nieczęsto używane materiały, jak lateks czy porcelana.

W 2009 roku był nominowany do konkursu „Spojrzenia” – Nagrody Fundacji Deutsche Bank; w roku 2013 – do „Paszportów Polityki” w dziedzinie sztuk wizualnych.

W tym samym roku w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie miała miejsce przekrojowa wystawa, poświęcona Brzeskiemu – „Samolub”. Miała ona łączyć dwa główne wątki twórczości artysty: fascynację koszmarem i agresją oraz eksplorację metody i materii rzeźbiarskiej.

„Samolub” zaowocował włączeniem Brzeskiego w poczet najwybitniejszych artystów polskich młodego pokolenia i prezentacją na wielu wystawach zbiorowych (m.in. „Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym” w Muzeum Narodowym w Pekinie czy „Procedures For The Head. Polish Art Today” w Kunsthalle w Bratysławie) i indywidualnych (m.in. „Half” w Kunstlerhaus Bethanien w Berlinie, „Czułe spojrzenie” w Galerii Labirynt w Lublinie, „Megalomania” w Galerii Raster w Warszawie).