Peter Grzybowski

Peter Grzybowski (ur. 1954, zm. 2013) – polski artysta multimedialny, absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Znany głównie z twórczości performerskiej, uprawianej w Stanach Zjednoczonych, gdzie mieszkał i tworzył po wyjeździe z kraju w 1985 r.

Obrazy Grzybowskiego z lat 1982-1986 powstawały jako specyficzna forma dokumentacji jego działań. W zestawieniu z często brutalnym charakterem wystąpień artysty, prace malarskie zaskakują subtelnością. Można je podzielić na trzy cykle: pierwszy, z 1982 roku, stanowią prace dyplomowe, drugi – „Cumulation” to seria płócien będących zapisem performansu o tym samym tytule, który miał miejsce 6 października 1982 roku w pracowni Grzybowskiego, na trzeci zaś – „Red Lights” z 1984 roku – składają się obrazy bazujące na fotografiach, malowane fluorescencyjnymi farbami, antycypujące swoją estetyką imaginarium imprez klubowych i sceny rave.

W latach 90. Grzybowski dokonał radykalnej wolty w ramach praktyki malarskiej, tworząc serie hiperrealistycznych płócien, naśladujących tekstury różnych rodzajów drewna i marmuru, których iluzyjność czyni z nich autonomiczne, grające z percepcją widza obiekty.

Jego prace znajdują się w zbiorach wybitnych amerykańskich kolekcjonerów: Johna Hechingera, Boba Rotchilda, Michaela Rakosi czy Raymonda i Arlene Zimmerman, jak również w kolekcjach prywatnych w Kanadzie, Francji, Niemczech i Polsce.