Przemek Matecki

Przemek Matecki (ur. 1976) – tworzy obrazy, obiekty i instalacje w przewrotnej, śmieciowej estetyce. Przemalowuje prozaiczne, wycięte z kolorowych magazynów fotografie, wkleja je w abstrakcyjne płótna, nieraz ocierając się przy tym o politykę i pornografię. Spontaniczny synkretyzm jego prac opiera się jednak zawsze na przemyślanej konstrukcji.

Brał udział w wystawach w licznych prestiżowych galeriach sztuki w Polsce i na świecie. Były to m. in. pokazy indywidualne w Hollybush Gardens w Londynie czy galerii Carlier Gebauer w Berlinie, „Szkice olejne” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie i „Szorstko” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie.

Prace Mateckiego posiadają w swoich kolekcjach najważniejsi światowi kolekcjonerzy, jak np. Rubell Family (Miami) czy  Susan i Michael Hort (Nowy Jork). W Polsce jego nazwisko obecne jest w zbiorach Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, Kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING w Warszawie czy Lubuskiej Zachęcie Sztuki Współczesnej w Zielonej Górze.