Radek Szlaga

Radek Szlaga (ur. 1979) – absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Jeden z najpopularniejszych i najbardziej uznanych malarzy młodego pokolenia. Współzałożyciel legendarnej grupy artystycznej Penerstwo.

Obrazy Szlagi zapełniają postaci ze świata popkultury, filmu, polityki i historii, składając się na gęste wizualne palimpsesty, znoszące dystans między tradycyjnym medium malarskim a realiami ponowoczesności.

Jest laureatem „Kompasu Młodej Sztuki” za rok 2012. Był nominowany do „Paszportu Polityki” w kategorii „Sztuki wizualne”. Regularnie bierze udział w prestiżowych targach sztuki, takich jak Frieze w Nowym Jorku czy Art Brussels w Brukseli.

Do najważniejszych wystaw indywidualnych Szlagi zaliczyć należy „Freedom Club” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, „Kilka praktycznych sposobów na przedłużenie sobie życia” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta w Warszawie, „Limited Dictionary” w Trinosophes w Detroit, „The Heart” w Galerii Laure Roynette w Paryżu i „All The Brutes” w Galerii Harlan Levey w Brukseli oraz Galerii Leto w Warszawie. Brał także udział w głośnych wystawach zbiorowych, w tym „BRITISH BRITISH POLISH POLISH” w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie, PERFORMA 13 Biennale w Nowym Jorku, „Stan życia. Polska sztuka współczesna w kontekście globalnym” w Muzeum Narodowym w Pekinie, „Kanibalizm? O zawłaszczeniach w sztuce” w warszawskiej Zachęcie i pokazie kolekcji dra Wernera Jerke w Atlasie Sztuki w Łodzi.