Rafał Bujnowski

Rafał Bujnowski (ur. 1974) – absolwent Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie oraz Wydziału Architektury Politechniki Krakowskiej. Współzałożyciel legendarnej grupy Ładnie.

Sztuka Bujnowskiego powstaje na styku klasycznej praktyki malarskiej i radykalnego konceptualizmu. Artysta tworzy obrazy-obiekty, których sens zmienia się w reakcji na otoczenie, problematyzując tym samym liczne konwencje, wpisane w ponowoczesny obieg sztuki.

Brał udział w najważniejszych wystawach zbiorowych ostatnich lat, takich jak m.in. „Co widać. Polska sztuka dzisiaj” w Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, „Postęp i higiena” w Narodowej Galerii Sztuki Zachęta czy „Stan życia. Polska sztuka w kontekście globalnym” w Muzeum Narodowym w Pekinie. Wśród indywidualnych pokazów jego prac wymienić należy m.in. „Corner” w Johnen Galerie w Berlinie, „Arsonistów” w Galerii Raster w Warszawie czy „Zmierzch” w Galerii Arsenał w Białymstoku.

Obrazy Bujnowskiego znajdują się w licznych kolekcjach publicznych i prywatnych w Polsce i na świecie, m.in. w Ludwig Museum w Budapeszcie, Rubell Family Collection w Miami, Zabludowicz Collection w Londynie, Boros Collection w Berlinie, Muzeum Sztuki w Łodzi, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie czy kolekcji Fundacji Sztuki Polskiej ING w Warszawie.