Wilhelm Sasnal

Wilhelm Sasnal (ur. 1972) – absolwent Wydziału Malarstwa Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Współzałożyciel grupy Ładnie. Jeden z najważniejszych polskich artystów współczesnych.

Rysuje, fotografuje i tworzy komiksy, jednak nade wszystko wypowiada się za pośrednictwem filmu i malarstwa. Dwie dziedziny współistnieją w jego twórczości, będącej tyleż lapidarną, co wielowątkową i formułowaną wciąż od nowa odpowiedzią na świat otaczających nas obrazów: od powracających widm wojennej przeszłości, przez imaginarium popkultury, do intymnych scen z życia codziennego.

W 2006 roku został uznany przez magazyn „Flash Art” za najważniejszego młodego artystę na świecie. W tym samym roku otrzymał The Vincent Award, jedną z najbardziej prestiżowych europejskich nagród artystycznych. Wkrótce jego obraz „Samoloty” sprzedano w domu aukcyjnym Christie’s w Nowym Jorku za kwotę 396 tys. dolarów, czyniąc go najdroższym malarzem polskim młodego pokolenia.

Jego prace znajdują się w najważniejszych kolekcjach w Polsce i za granicą, w tym m.in. w Museum of Modern Art w Nowym Jorku, Tate Modern w Londynie, Museum fur Moderne Kunst we Frankfurcie, Rubell Family Collection w Miami, Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie, Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie.